Telefonlarımızın en önemli donanım öğelerinden biri olan Micro SD kartlar işletim sistemi ve telefon uygulamaları da dâhil tüm verilerin saklandığı depolama birimleridir. Yıllar içinde birçok teknolojik değişime maruz kalan bu kartların okuma ve yazma hızları her yıl daha da arttı. Bir telefonun hızlı ya da yavaş çalışmasının sebeplerinden biri de bu kartların performans özelliğidir. Peki, telefonlarımızda ki microsd kart hızı nasıl ölçülür? Bu sorunun cevabına bakalım. Bu tip ölçümleri yapabilmek için Android ve IOS işletim sistemleri için özel yazılımlar bulunmaktadır. Bu yazılımları uygulama mağazalarından bulmak mümkündür. Bu uygulamalar kartların okuma yazma hızlarını test etmektedirler.

Okuma ve Yazma Hızı Nedir?

Micro SD kartlar için okuma ve yazma hızı terimi sıklıkla kullanılmaktadır. Bu terimi basitçe ifade etmek gerekirse eğer, kartlar üzerine veri kaydetme işlemine yazma, veri okuma işlemine ise okuma işlemi denir. Okuma işlemi telefonda bir program çalıştırıldığında ya da bir video, fotoğraf görüntülenmeye çalışıldığında bu verinin kullanıcıya ne kadar sürede iletilebildiği konusuyla alakalıdır. Bir oyun oynarken telefonunuzda sıklıkla donma oluyorsa eğer muhtemelen Micro Sd kartınızın okuma hızı düşüktür.

Micro SD Kart Hız Ölçümü?

Telefonda bulunan dahili bellek yani internal storage ve harici bellek external storage hızları hız ölçümü yapan programlar ile yapılabilmektedir. Bu programlar uygulama mağazaları sayesinde edinilebilir. Hız testi yapılırken uygulamalar kartların okuma ve yazma hızlarını test ederler ayrıca kartın üretim sınıfını da gösterirler. 4 sınıf Micro Sd kart tipi bulunmaktadır. En yüksek performans modeli kartlar 1. sınıf belleklerdir.

Kart Arızası Tespit Etme

Bazı test programları ek özellik olarak ya da pro sürümlerinde kartlarda oluşan arızaları da tespit edebilmektedir. Ya da kullanılan kartın firmanın orijinal ürünü olup olmadığı da yine tespit edilebilen kriterlerden biridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz