İnternet bağlantısını sağlayan wifi bilgisayarın en önemli bileşenlerinden bir tanesidir. Windows’da bu ağa ister kablolu istenirse de kablosuz bir şekilde bağlanmak mümkündür. Peki, wifi önceliği windows’ta nasıl ayarlanır? Sorusunun cevabını tek tek inceleyelim

Windows 7 ve 8 Kullanıcıları İçin Wifi Ayarlama

İlk olarak bilgisayarınızda yer alan denetim masasını açın. Burada ilk önce ağ sekmesine ardından da internet/ağ sekmesine tıklayın. Sonlara paylaşım merkezi sayfasına geçiş yapın. Bu sayfada sol üst kısımda bağdaştırıcı ayarlar değiştir adlı bir yazı vardır. Buna tıklayın ve araç çubuğunda yer alan gelişmiş kısımına giriş yapın. Buradan da gelişmiş ayarları seçip bekleyin. Bu sayfanın sol tarafında yer alan size uygun olan bağlantı sekmesine tıklayın. Sağ tarafta yer alan okları ise en üst kısıma getirecek şekilde ayarlayın. Yapılan işlemleri tamam butonuna tıklayarak onaylayın.

Windows 10 Kullanıcıları İçin Wifi Ayarlama

Bu sistemdeki işlemler daha kolay bir şekilde ilerlemektedir. Bunun için wifi ağını açmanız ve bağlanacak olan bağlantıyı seçmeniz gerekir. Bu esnada otomatik bağlan tuşuna basarsanız wifi’yi her açışınızda bilgisayar otomatik olarak ağa bağlanacaktır. Fakat burada birçok ağ karşınıza çıkabilir ve sizler bilgisayarınızda bunların hepsini otomatik bağlanmaya ekleyebiliriz. Bu esnada bu ağlardan ilk olarak hangisine bağlanılması gerektiğini ise sizler rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Wifi Önceliği

Windows simgesinde yer alan arama butonundan komut istemi adlı sekmeyi bulun. Bu sekmeye sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştır adlı kısımı seçin. Ardından netsh wlan show profiles adlı komutu karşınıza çıkacak olan ekrana yazın ve enter tuşuyla onaylayın. Bunun ardından başka bir komut olan netsh wlan show interfaces komutunu yazın ve tekrardan enter tuşu ile işlemi onaylayın. Son olarak ise ağ önceliğini sağlamak için bir komut daha yazın. Bu komut ise, netsh wlan set progileorder name= ”Wifi ismi” interface= ”Wi-Fi” priority=1 olacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz