Bilgisayar kullanıcıları Windows 10 sürümü ile birçok yenilik ile tanışmaya başlamıştır. Windows 10 ile birlikte gelen yeniliklerden birisi sesli arama asistanı olan Cortana uygulamasıdır. Genellikle İngilizce desteği olduğu için ülkemizde bilgisayar kullanıcıları bu uygulamayı aktif olarak kullanılamamaktadır. Windows 10 Cortana nasıl devre dışı bırakılır? Çeşitli ayarlamalar yaparak ya da uygulamalar sayesinde program kapatılabilmekte ya da bilgisayardan kaldırılabilmektedir.

Cortana Kapatılması

Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız, edge ve bing uygulamaları ile birlikte cortana uygulaması aktif olarak sisteme ekli olarak geliyor. Birçok kullanıcı bu uygulamayı tamamen kapatmaya çalışıyorlar. Cortana uygulamasını kapatabilmek için, ayarlar ve gizlilik bölümüne giriş yapın, konuşma, yazma bölümden yazmayı seçerek, beni tanımayı durdur seçeneğini kapatmalı ve işlemi onaylamalısınız. Windows 10 işletim sisteminde arama motorları ayarlar ve gizlilik bölümünden istediğiniz uygulamaları kapatarak pasif duruma getirebilirsiniz.

Kayıt Defterinden Kapatın

Windows 10 işletim sisteminde bulunan bazı uygulamaları tamamen kapatabilmek en iyi yöntemlerden birisi kayıt defterini kullanmaktır. Kayıt defterine ulaşabilmek için başlat bölümündeki çalıştır bölümüne regedit yazarak arama yaptırdığınızda kayıt defteri bölümü açılacaktır. Kayıt defterinde “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Windows Search” bölümünde yer alan “AllowCortana” seçeneğine sağ tıklayarak değeri 1 ise 0 olarak değiştirmeniz gerekiyor. Değeri 0 yaptığınızda uygulama kapatılmış ve pasife alınmış olacaktır.

Grup İlkesi Düzenleyicisi

Cortana uygulamasını farklı yöntemleri kullanarak kapatabiliyorsunuz. Bu yöntemlerden birisi grup ilkesi düzenleyicisinin kullanılmasıdır. Windows tuşu ile R tuşuna birlikte basıldığında gelen alana “gpedit.msc” yazarak grup ilkesi düzenleyicisini açabilirsiniz. Açılan pencerede, Bilgisayar yapılandırılması \ Yönetim Şablonları \ Windows Bileşenleri\ arama bölümünde Cortana’ya izin ver seçeneğine sağ tıklanarak devre dışı bırak olarak ayarlanır ve işlem onaylanarak kapatma işlemi tamamlanmış olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz